pátek 18. července 2014

Červnová prohlídka varhan, zvonice i věžních hodin


V neděli 29. června odpoledne jsme měli možnost znovu, podobně jako o Noci kostelů, ale tentokrát beze spěchu, prohlédnout si náš krásný mariánský kostel. Přišlo méně lidí, proto se nemuselo při prohlídce spěchat. Náš varhaník Václav Trmač trpělivě a s velkým nadšením zasvěcoval příchozí do tajů zvuků varhanních píšťal. Vysvětloval, co to vlastně je rejstřík a jak dosáhnout toho, abychom vnímali zvuk varhan jako tichý či silnější. Ukazovali jsme si, odkud jde vzduch do píšťal a jak důmyslné převody se skrývají mezi úhozem do klávesy a vpuštěním vzduchu do píšťaly. Myslím, že po tak poutavém vyprávění máme všichni k tomuto královskému nástroji značně blíž. Ten, kdo se nebál schodů, mohl vyjít na věž až k věžním hodinám. Našli se i odvážlivci, kteří vystoupali až do kopule. Víte, že naše věžní hodiny jsou unikátem? Závaží je elektricky natahováno a dvě ozubená kola pro bití čtvrťové a celé jsou spojena v jeden mechanismus. Odpoledne rychle uběhlo a museli jsme končit. Tak zase příště!

Foto z prohlídky

Žádné komentáře: