sobota 11. března 2017

Proč Velkopáteční obřady v 15 hodin?

   Milí farníci! Přemýšlel jsem, jaká má být naše odpověď na zavedení nového státního svátku na Velký pátek. Prosil jsem i o vyjádření pastorační rady a reakce byly rozdílné. Pár jich bylo pro, pár chtělo zůstat u původního času, další byli nerozhodní:-) 
   Je mi jasné, že pokud se týče skloubení Velkopátečních obřadů s rodinným životem, tak je praktičtější je mít na závěr dne a během dne si každý může dělat, co potřebuje, nemusí nic přerušovat a může někam vyrazit. 
   Z druhé strany vnímám zavedení nového státního svátku jako příležitost, dát tomu dni nový a hlubší význam než tomu doposud bylo možné. V sousedních zemích je naprosto samozřejmé, že Velkopáteční obřady začínají v 15.00 hodin, tedy v dobu, když Ježíš za nás z lásky obětoval svůj život. 
   Je mi jasné, že sami od sebe mě o něco takového nebudete prosit, ale věřím, že když nám Bůh touto společenskou okolností (zavedení státního svátku) dává možnost více slavit Velký pátek, tak bychom ji neměli propásnout. Myslím, že za zavedením nového státního svátku bylo víc, než jen nám zařídit jeden volný den navíc. 
 Berte to ode mě jako pozvání, aby se Velký pátek stal pro celou naši farnost duchovním dnem, aby Velkopáteční obřady byly o tomto dni něčím centrálním, jako je třeba v neděli nedělní bohoslužba. Přeji vám všem požehnanou a plodnou přípravu na letošní velikonoční svátky 
o. Petr Polívka

Žádné komentáře: