sobota 22. dubna 2017

Pojďme stavět mosty mezi sebou navzájem

Milí farníci! Když jsem hledal něco, co by nám dnes mohlo pomoci lépe pochopit a prožít tajemství zmrtvýchvstání v naší farnosti, vzpomněl jsem si na hru Jenga, kde se z 54 dřevěných kostek staví věž. 
 Když jsem kostky vysypal, připomnělo mně to hromadu dříví, která byla na jednom statku, který patřil jednomu z bratrů, kteří žili už skoro 40 let vedle sebe a nenašli byste mezi nimi žádný vážný problém. Obdělávali spolu pole. Půjčovali si nářadí. Dokonce se i dělili o úrodu a majetek. Jenže teď se mezi nimi objevil jeden vážný problém. Začal drobným nedorozuměním. Věc však narůstala a nakonec vyústila v hořkou výměnu slov, a pak následovaly týdny ticha. 
 U toho staršího bratra v těchto dnech někdo zaklepal. Byl to nějaký muž s truhlářským nářadím a hledal práci. Nabízel mu, že by mu mohl udělat nějaké drobné úpravy na statku. 
 Bratr se na chvíli zamyslel, a pak dostal nápad. Ukázal mu na statek svého bratra. Prozradil mu, že to je jeho bratr. Svěřil se truhláři, že mu bratr naschvál odvedl koryto potoka, tak, aby mezi jejich statky byla nějaká zátarasa. Chtěl ho totiž ještě více rozzlobit. Starší bratr se rozhodl ještě pro větší lotrovinu, chtěl před korytem postavit dvoumetrový plot. Utrousil přitom poznámku, že ho už nechce nikdy vidět. Truhláři ukázal na hromadu dříví, které ležela vedle stodoly. Truhlář přijal zakázku, sesbíral dříví a dal se do práce. Bratr se mezi tím ze statku vzdálil, a když se vrátil, nestačil se divit. Místo plotu, tam stál most. Šlo o jemnou práci s prkny a dokonale zapadala do okolí. V tomto okamžiku k němu po mostě přeběhl jeho mladší bratr, objal ho a říkal mu: "Ty jsi ale chlapík. Postavil jsi most po tom, co jsem ti řekl a udělal...!" Truhlář si už začal sbírat nářadí. Starší bratr chtěl, aby ještě zůstal, on se omluvil s tím, že ještě musí postavit mnoho mostů. 
A to je moje přání pro naši farnost, pro naše rodiny, aby v nich a mezi nimi nebyly ploty, ale mosty, po kterých k sobě budeme moci přicházet, a věřím, že v některých situacích můžeme zažít i zmrtvýchvstání po drobných sporech a nedorozuměních, které se někdy i vlečou několik týdnů a možná i měsíců. Všichni jste zváni na faru stavět věž Jengu, je to nejen zábavná hra pro všechny generace, ale třeba i příležitost vytvořit mezi námi navzájem ještě více mostů.
o. Petr Polívka

Žádné komentáře: