pátek 1. listopadu 2019

Náš chrámový sbor

Jistě se vám již někdy poštěstilo navštívit některou slavnostní bohoslužbu v našem kostele v tom správném čase – typicky v neděli v 9:30 nebo ve všední den večer v 18:30. Právě tehdy jste měli velkou pravděpodobnost, že se seznámíte s naším skromným hudebním tělesem, když ne osobně, tak alespoň poslechem. Pěvecký sbor funguje v naší farnosti už hooodně dlouho a ani jeho první členové (dnešní tvrdé jádro sboru) se nemůžou přesně shodnout, do jakého roku sahají jeho začátky. 
 Možná se během doby jeho trvání objevila jistá období „latence“, kdy hudební doprovod při mších zajišťovali jen varhaníci a pozvaní hosté. Pokud ano, bylo to způsobeno nepřítomností ochotného regenschoriho, který by se této bohulibé a vůbec ne jednoduché činnosti chtěl věnovat. Proto bych tímto chtěla vyzdvihnout naše zasloužilé sbormistry Petra Sadílka (jemu vděčíme za „rozjezd“ sboru), Lukáše Habance (všestranný umělec, který měl pro nás vždy připravenou originální hlasovou rozcvičku) a Verču Chabičovskou (která je srdcem i duší našeho současného sboru a těžko říct, co si počneme, až nám před Vánocemi odejde na mateřskou). Myslím, že si všichni zaslouží náš obdiv. 
Naše schola se snaží zpívat čtyřhlasně. To znamená, že máme soprán (Verča Chabičovská, Verča Nováková a Hanka Crháková), alt (Maruška Kratochvílová, Anička Ulrichová, Hela Vang a Jana Schwarzová), tenor (Kája Weishäupel) a bas (Pepa Kratochvíl, Tom Crhák a Marek Schwarz). Pokud se vám zdá, že jedenáctičlenný sbor je na náš velkolepý secesní chrám přece jen trošku malý, máte naprostou pravdu. Jen si představte, když při nácviku na Vánoce několik našich zpěváků skolí chřipka či angína! To pak nacvičíme možná tak Narodil se Kristus Pán… 
Proto bych toto stručné představení sboru chtěla zakončit apelem na vás všechny, kdo máte hudební sluch: přidejte se k nám – zpěvem, nebo i občasnou výpomocí v podobě hudebního doprovodu. Uvítáme houslist(k)y, flétnist(k)y, saxofonist(k)y, klavírist(k)y, kytarist(k)y apod. Nezapoměňte: v úterky na faře od 19:30 do 21:00. A pokud se s námi chcete potkat i méně formálně, tak některé z nás potkáte už na úterní večerní mši svaté, téměř všechny pak po deváté večer u piva v London Inn (přes ulici naproti kostelu). ;-) 
Jana Schwarzová

Žádné komentáře: