středa 29. ledna 2020

Třešťský Betlém v Židenicích

V lednu jsme v rámci čtvrtečního potkávání maminek s dětmi shlédly betlém u manželů Kirchnerových v Židenicích. Setkaly jsme se s neobvykle vřelým přijetím a ochotou ukázat nám betlém opravdu zblízka (děti si mohly brát figurky i do rukou). 
Jan Kirchner vyřezává figurky od roku 1991, kdy jeho syn navštívil betlémy v Třešti. Kouzlo dřevěných postaviček mu učarovalo natolik, že tatínka přemluvil, aby mu nějakou figurku vyřezal také. Dnes betlém pana Kirchnera pokrývá celou jednu stěnu obývacího pokoje a obsahuje po způsobu třešťských betlémů vodní prvky, jeskyňky se zrcadly či mechová zátiší s kmeny stromů. Našli bychom zde také postavičky, které dostal darem z francouzského Provence nebo z Kralického Sněžníku. 
Při troše fantazie zde najdete ztvárnění známých vánočních koled např. Pásli ovce valaši, Z jedné strany chvojka, Jak jsi krásné neviňátko nebo Narodil se Kristus Pán. Manželé Kirchnerovi jsou návštěvám otevření – betlém je možné shlédnout do konce ledna po telefonické domluvě na č. 776 616 294 na adrese Viniční 161. 
Petra Krmíčková

Žádné komentáře: