neděle 23. dubna 2023

Samurajové získali posvátný svitek

V pátek 14. dubna se vydali nejmladší samurajové z farnosti Křenová získat zpět posvátný svitek císařovny Hiroko. Vlakem a následně autobusem jsme se dostali na faru do Opatova, kde nás přivítala císařovna Hiroko a mistr Su a Shi. Po tom, co jsme se ubytovali jsme se samuraji seznámili pomocí hry s katanou. Páteční večer jsme zakončili bohoslužbou, večeří a tematickou pohádkou na dobrou noc. 
Sobotní ráno jsme započali japonskou rozcvičkou s mistrem Su, ten nás naučil základní bojové pozice. Následovala ranní modlitba, snídaně a témátka, kde jsme probírali samurajský morální kodex Bušidó. Po svačině si samurajové vyrobili čelenky, které si vyzdobili japonskými znaky a pak už nás mistři vzali na náročný bojový výcvik, kde jsme se zdokonalovali v postřehu, stabilitě, výdrži a mrštnosti. Následoval oběd, který jsme jedli hůlkami, jako praví japonci. 

Po poledním klidu jsme pomohli paní Mai s nalíčením Gejš, abychom získali cenné informace, kde se svitek může nacházet. Dozvěděli jsme se o bývalém samuraji Takešim, který porušil slib věrnosti, když se přidal na stranu vzbouřenců při palácovém převratu před několika lety. Nyní se vrátil ukrást posvátný svitek. 
 
Poté, co nás císařovna posilnila svými tradičními šátečky jsme byli připraveni vydat se hledat Takešiho se svitkem. Když jsme došli k místu, kde se ukrýval, schoval mapu ke svitku, kterou zašifroval do přísloví, jež jsme museli složit dohromady. Pak už jsme mohli pátrat po samotném svitku. Ten jsme podle mapy po chvíli hledání našli a mohli si v něm přečíst návod, jak udělat ze svých nepřátel své přátele. Klíčem k tomu je podávat chutné jídlo s otevřeným srdcem, ochotou naslouchat a úsměvem. Po tomto náročném úkolu jsme se vydali slavit mši a naplnit žaludky večeří. Po ní si samurajové mohli vytvořit vlastní sushi rolky dle jejich preferencí a vyzkoušet si tak, zda recept ze svitku funguje. Večer jsme opět zakončili společnou modlitbou a pohádkou. 
  V neděli jsme slavili mši svatou společně s místními farníky. Jako vyjádření svého vděku nám císařovna ukázala tradiční japonskou zábavu samurajů piškobitvu a podarovala nás společnicí na cesty, čokoládou Gejša. Pak následoval oběd, úklid fary a šťastný a úspěšný návrat zpět k našim rodinám. Bylo nám ctí pomoci císařovně Hiroko a budeme se těšit na další dobrodružství! 
 Mistr Su a Shi

Žádné komentáře: