sobota 3. června 2023

Zájem o farní pouť do Staré Boleslavi

Milí farníci a přátelé farnosti! Přemýšlím o pouti do Staré Boleslavi, která patří mezi nejstarší mariánská poutní místa u nás. Do Boleslavi vede cesta Via Sancta Mariana. Je to cesta, kterou se ubíral Václav I, syn Boleslava, jako pouť na usmíření za vraždu knížete Václava jeho otcem. Cesta začíná u mariánského sloupu v Praze a končí ve Staré Boleslavi. Cesta má 26 km, což je poměrně dost, ale dá se to ujít. Velká část cesty je také dostupná městskou hromadnou dopravou, která jezdí každých caa. 20 min. a je možné kousek popojet, anebo dojet až do Staré Boleslavi. Zajímalo by mě, jestli byste a o co byste měli zájem. 
 Moje představa je, že bychom ve Staré Boleslavi měli program od sobotního večera, kde bychom si zajistili ubytování, a potom ještě nedělní dopoledne a odpoledne bychom se vrátili do Brna. Do Staré Boleslavi by se dalo dojít 3 způsoby:  

1) Od mariánského sloupu do Staré Boleslavi 26 km začátek v 7.00 hodin, příchod v 19 hodin (já jsem to stihnul do 16 hodin:-), ale půjdeme-li spolu, tak přibrzdím a budeme dělat přestávky caa. po 10 km) 

2) Od Jeníkovské Kaple (zastávka metra Letňany) je možné, projít si kousek poutní cesty, do Boleslavi je to odtud 16 km ( s tím, že je možné se třeba z Vinoře už nechat dovést autobusem – tam to je 8 km) 

3) Přijít autobusem až do Staré Boleslavi. 

 Dovedu si, představit, že bychom vytvořili 3 skupinky a sešli bychom se v Boleslavi v 19 hodin, kde bychom zahájili společnou mši svatou v bazilice. 

 Nejprve by mě zajímalo, zda by byl dostatečný počet zájemců a potom bychom hledali termín. Buď nějaký zářijový víkend a kdy už bylo vše obsazené, tak klidně příští rok nějaký květnový. Dobrá pouť se musí nachystat, takže nikam nespěcháme. První krok je zjistit, o co je, jaký zájem. 

o. Petr Polívka

 PS: Z Vinoře do Staré Boleslavi to je sice 10 km, ale ten závěr je po silnici a není tak pěkný, takže doporučuji spíš ten úsek od Letňan do Vinoře. Je to sice také podél silnice, ale vede tam cyklostezka a mezi silnicí a cyklostezkou jsou stromové aleje. A provoz kol nebyl nijak veliký, když jsem to procházel 1. května.

Žádné komentáře: